Tugevad ja lopsakad juuksed on hea välimuse ja enesetunde lahutamatu osa. Kahjuks ei ole see ambitsioon alati võimalik, sest tervelt 90% kogu maailma inimestest on vähemalt korra elus kogenud tugevat juuste väljalangemist. Juuste nõrgenemise ja väljalangemise põhjused võivad olla erinevad: stress, tasakaalustamata toitumine, ebasobiv hügieen, tasakaalustamata töö- ja puhkerežiim, ravimite kõrvaltoimed või hormonaalsed häired. Just hormoonid on geneetilise juuste väljalangemise peamine põhjus. Kuigi moes võib olla ka kiilaspäisus, on paljudel tugevama soo esindajatel siiski hirm juuste väljalangemise ees. Tekib põhiküsimus – kas geenidesse programmeeritud juuste väljalangemist on võimalik peatada?
Miks juuksed välja langevad?
Geneetiline juuste väljalangemine (meditsiiniliselt androgeenne alopeetsia) on peanaha kiilanemine, mis tekib juuksefolliikulite päriliku omaduse tõttu reageerida ebatavaliselt meessuguhormoonide (androgeenide) normaalsele tasemele veres. Need hormoonid põhjustavad juuksefolliikulite kokkutõmbumist, lühendavad kasvufaasi ja pikendavad juuste puhkefaasi. Lihtsamalt öeldes vanad juuksed langevad välja ja uued juuksed ei saa kasvada ning selle tulemusena hakkab tekkima kiilaspäisus. Kiilaspäisuse esimesteks tunnusteks on tavaliselt juuste hõrenemine meelekohtadel, hiljem hakkavad nõrgenema ka pea ülaosas olevad juuksed. Tavaliselt hakkavad kiilaks jääma 20–30-aastased mehed.
Kas protsessi on võimalik peatada?
Juuste väljalangemise ja kiilanemise korral on kõige olulisem leida probleemi põhjus ja püüda see võimalikult kiiresti kõrvaldada. Esialgu tehakse vereanalüüsid, et selgitada välja, kas organismis on puudujääk vajalikest vitamiinidest ja mineraalainetest, uuritakse olulisemaid hormoone ja hinnatakse juuste seisukorda. Kui aga leitakse siiski, et juuste väljalangemise põhjuseks on inimese geneetika, üritatakse seda protsessi maksimaalselt pidurdada, rakendades kombineeritud ravi. Sel juhul on eriti oluline mitte oodata ja pöörduda spetsialisti poole kohe, kui märkate esimesi juuste väljalangemise märke. Mitmeaastane või pikem viivitus võib põhjustada pöördumatuid tagajärgi.