Pika ja terve elu saladus peitub meie organismis

Iga ennast armastav ja enda eest hoolitsev inimene püüab püsida võimalikult kaua noore, terve ja sportlikuna. Kuigi vananemisprotsessi ei saa peatada, saab seda aeglustada. Hiljutiste teadusuuringute tulemused on toonud olulisi avastusi, kuidas oma bioloogilist kella edukalt vähemalt veidi tagasi keerata. Ameerika Ühendriikides asuva biofarmatseutilise ettevõtte Intervene Immune teadlased jagavad vähestele teadaoleva harknäärmete mõjusid organismi vananemisprotsessi peatamisel.

Väike, kuid väga vajalik

Harknäärme kasulikkus meie organismile on paljudele inimestele teadmata. See on kreeka pähkli suurune organ, mis asub rindkeres, rinnaku taga. See nääre on kõige enam mõjutatud lapsepõlves ja noorukieas, mil hakkab kujunema immuunsüsteem ja toimub elutähtsate T-lümfotsüütide tootmine. Küpsedes harknääre kahaneb ja muutub rasvkoeks. Alates umbes 35. eluaastast hakkab nääre looduslikult tootma harknäärmepeptiide – aminohappeühendeid, mis osalevad olulistes immuunvastustes. Peptiidide tootmine väheneb aastatega kiiresti, seepärast suureneb infektsioonide ja autoimmuunhaiguste risk.

Justkui pika eluea eliksiir

2019. a läbiviidud uurimuse käigus püüdsid ettevõtte Intervene Immune teadlased  2019 m. taastada harknäärme kude, viies läbi katseid vabatahtlike meestega vanuses 51 kuni 65 eluaastat. Osalejad kasutasid 12 kuud teatud kasvuhormoone ja suguhormoonide sarnaseid aineid. Tulemused näitasid, et meeste harknäärme kude taastus, peptiidide arv näärmes suurenes ja põletikumarkerid veres vähenesid. Lühidalt öeldes, meessoost vabatahtlike bioloogiline vanus toodi tagasi umbes poolteist aastat ja osalejad ise tundsid end palju elujõulisemalt. Täheldati, et isegi hallinema hakanud juuste esialgne värv taastus.

Kaitse juukserakkudele

Harknäärmepeptiidide mõju juukserakkudele on teada ja teaduslikult põhjendatud juba mõnda aega. Läbiviidud uuringud on näidanud, et harknäärme peptiididel on juuksefolliikulitele taastav ja tugevdav toime ning need kinnitavad juukseid paremini nahaalusesse kihti.Harknäärme peptiidid parandavad juuksefolliikuli rakkude toitumist, mis vastutavad uute juukserakkude moodustumise eest ja pikendavad seega oluliselt juuste kasvufaasi. Kõike seda on võimalik saavutada kasutades sünteesitud harknäärme peptiide, mis on ohutud ja ei põhjusta mingeid kõrvaltoimeid.