COVID-19 nakkuse tagajärg – juuste väljalangemine

Maailm on juba poolteist aastat pingutanud selle nimel, et vabaneda COVID-19 haardest, mis on inimeste elusid erinevalt mõjutanud. Mõned on viirusest pääsenud või põdenud selle läbi kergelt, teiste organismid on aga kõvasti võidelnud, et end selle tundmatu nakkuse eest kaitsta. Tundub, et pärast viirusest jagusaamist ei saa enam midagi halba juhtuda, kuid COVID-19 ei tagane ilma tagajärgedeta. Üheks neist on juuste väljalangemine. 

Peamine küsimus – miks? Põhjalikud teadusuuringud viiruse mõju mõistmiseks juukserakkudele maailmas alles käivad, kuid üldiselt arvatakse, et viirus otseselt juuksefolliikuleid ei mõjuta. Infektsiooni nakatunud patsientide organism on suures psühholoogilises stressis, mis võib tõenäoliselt põhjustada juuste väljalangemist.

Juuksekasv jaguneb kolmeks põhifaasiks:

  • anageeni faas (peamine), milles on umbes 90% kõigist juustest. Selles faasis toimub aktiivne juuksekasv;
  • katageeni faas (üleminek), milles on ainult 1% kõigist juustest. Selles faasis aeglustub juuste kasv järk-järgult;
  • telogeeni faas (puhkus), milles on kuni 10% kõigist juustest. Selles faasis langevad vanad juuksed välja, nende koht jäetakse uutele ning tehakse ettevalmistusi uueks anageenifaasiks.

Need kolm faasi toimuvad asünkroonselt. Kui ühed juuksed kasvavad, võivad teised olla juba puhkefaasis. Selline asünkroonne juuksekasv tagab ja kaitseb nende äkilise väljalangemise eest. COVID-19 nakatumisel tekib stress, spetsiifiliste ravimite kasutamine, patsiendi organism “võitleb” võõrkehadega, seetõttu nõrgeneb. Selle tulemusena on normaalne juuste kasvutsükkel häiritud ja toimub osade juuste äkiline üleminek telogeeni faasi. Telogeeni faasis püsivad juuksed umbes 2-3 kuud kuni lõpuks langevad välja. Seetõttu märkavad inimesed tugevat juuste väljalangemist mitte viirusnakkuse ajal, vaid alles teatud aja möödudes. 

On tavaline, et inimene kaotab umbes 100 juuksekarva päevas, kuid telogeeni faasi juuste väljalangemise korral võib inimene kaotada umbes 300 või rohkem juuksekarva päevas. Telogeeni faas hõlmab juuste väljalangemist kogu peanahal. Teadlased märgivad, et mõne aasta taguse ja tänavuse kevade alopeetsiaga inimeste arvu võrdlemine näitab alopeetsia juhtude arvu tõusu. 

Kuigi juuste väljalangemine pärast COVID-19 nakatumist on ajutine protsess, on esimeste väljalangemise märkide ilmnemisel oluline pöörduda nahaarsti poole. Arst määrab juuste väljalangemise tüübi, haiguse aktiivsuse, teeb täpsemad uuringud juuste väljalangemise põhjuse väljaselgitamiseks ja määrab sobivad ravimeetmed, mis aitavad juuksefolliikulitel kiiremini taastuda. Inimesed võivad aidata ka ise oma organismil taastuda. Oluline on vältida stressi, säilitada õige töö- ja puhkerežiim, toituda täisväärtuslikult ning rikastada oma dieeti vitamiine ja olulisi mineraale, nagu raud, D-vitamiin ja biotiin, sisaldavate toiduainetega.